وبلاگ شخصی 'خادم الشهدا' جلال رنجبران
تقدیم به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) و شهدای هشت سال دفاع مقدس

استقبال رسانه های صهیونیستی از اظهارات منفعلانه هاشمی در قبال اسرائیل/

آسوشیتدپرس: هاشمی از ادامه مسیر دیرینه مقامات ایران درباره اسرائیل خودداری می‌کند/ هاآرتص: احتمال تغییر دیدگاه ایران درباره اسرائیل وجود دارد!

اظهارات منفعلانه هاشمی رفسنجانی درباره رژیم صهیونیستی با استقبال گسترده رسانه‌های صهیونیستی و غربی مواجه شده است، بطوریکه از نگاه برخی از این رسانه‌ها سخنان رفسنجانی دوری از موضع پرجنجال ضد اسراییلی بسیاری از مقامات ارشد ایرانی است که از جانب یک سیاستمدار مطرح کشورمان توصیف شده است.

به گزارش "رجانیوز" هاشمی رفسنجانی در دیدار اخیر خود در جمع برخی از هوادرانش با اشاره به موضوع فلسطین گفت: « ایران با اسرائیل در حال جنگ نیست. ایران آغازگر جنگ با اسرائیل نخواهد بود ولی اگر کشورهای عرب با آن وارد جنگ شوند ، ایران کمک خواهد کرد.»

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس با اشاره به این بخش از اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی نوشت: رئیس جمهور سابق ایران طی اظهاراتی کاملا متناقض با سخنان ضد اسرائیلی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، در قبال تل اویو دشمن دیرینه جمهوری اسلامی، مواضعی به مراتب ملایم تر اتخاذ کرده است. این خبرگزاری با استناد به چند روزنامه چاپ تهران از جمله روزنامه اصلاح طلب شرق در شماره روز دوشنبه که این اظهارات را انعکاس داده اند، نوشت: این اظهارات در قالب بخشی از تلاش های فزاینده سیاستمداران مطرح ایرانی از جمله برخی از نامزدهای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری ، به منظور بهبود وجهه مخدوش شده ایران در خارج محسوب می شود .

این خبرگزاری در ادامه با بیان اینکه اظهارات احمدی نژاد در سال 2005 مبنی بر لزوم محو اسرائیل از نقشه جهان، واکنش های شدید بین المللی را در پی داشت، افزود: هفته گذشته نیز محمد باقر قالیباف شهردار تهران و از نامزدهای مطرح در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن، گفته بود اظهارات ضد یهودی رئیس جمهور به وجهه ایران لطمه زده است.

این خبرگزاری همچنین در گزارش دیگری نوشته است : در ایران، رئیس جمهور سابق و بانفوذ این کشور ظاهرا در تلاش برای کاهش تنش ها با اسرائیل گفت کشورش درحال جنگ با این دولت یهودی نیست. این جدیدترین اقدام یک سیاستمدار برجسته ایرانی به خودداری از ادامه مسیر دیرینه مقامات بلندپایه ایران علیه اسرائیل است .

این خبرگزاری ادامه داده است : هفته گذشته نیز محمد باقر قالیباف شهردار تهران و از نامزدهای مطرح در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن ، گفته بود اظهارات ضد یهودی رئیس جمهور به وجهه ایران لطمه زده است .

پایگاه اینترنتی روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در تحلیلی به قلم زوی بارل نوشت : نامزدهای احتمالی که کمتر از دو هفته دیگر برای انتخابات پانزدهم ژوئن ثبت نام می کنند ، نه تنها سرشان با « شیطان کوچک» که کشور را تهدید می کند گرم است بلکه از اقدامات محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در انکار هولوکاست انتفاد می کنند.

محمد باقر قالیباف شهردار تهران - نامزد ثابت انتخابات ریاست جمهوری -هفته گذشته ادعا کرد ایران و انقلاب از سخنان احمدی نژاد درباره هولوکاست آسیب دیده است. این روزنامه صهیونیستی ادامه داده است: مسئله شاید مهم تر از این موضوع باشد که انکار هولوکاست در عرصه سیاست ایران از لحاظ سیاسی غلط محسوب شود. ممکن است دیدگاه ایران در خصوص اسرائیل نیز تغییر کند.

در ادامه این روند روزنامه سوییسی 'بلیك ' نیز نوشت : هفت هفته مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران - هاشمی رفسنجانی رییس جمهور اسبق این كشور به محمود احمدی نژاد رییس جمهور فعلی شدیدا انتقاد كرد. این روزنامه افزود: وی گفته كه ' قطعنامه های سازمان ملل را كاغذ پاره خواندن واكنش های زیادی برای كشور داشته و هزینه سیاسی آن برای كشور بسیار بالا بوده است، رفسنجانی همچنین گفته كه ما خواهان جنك با اسرائیل هم نیستیم 'رفسنجانی در این زمینه - منظورش اظهارات نفرت برانگیز ضد اسرائیلی احمدی نژاد بود كه تا كنون بارها از سوی جامعه بین المللی محكوم شده است

به نظر نمی رسد كه هاشمی مدعی تاریخ نگاری و همراهی حضرت امام (ره) رویكرد ایشان نسبت به رژیم جعلی اسرائیل را از خاطر برده باشد چنانكه امام امت در قبال این رژیم فرمودند: «اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود.» با این حال شاید هم با طرفداری اصحاب «نه غزه نه لبنان» از هاشمی در فتنه 88 این اظهار نظر از جانب وی چندان هم دور از انتظار نبود.

البته این اظهارات هاشمی و دیگر "تکنوکرات های مسلمان" شاید برای آنها قابل توجیه باشد چه آنکه یكی از نتایج ورود رویكرد تكنوكرات مآبانه در فضای سیاست خارجی را باید تن دادن به رفتار سازشكارانه در تعاملات بین المللی دانست. این رویكرد كه با نتیجه عملی عقب نشینی از مواضع انقلاب و روی آوردن به تنش زدایی در سیاست خارجی مواجه است.

افكار عمومی نماد این رویكرد در دیپلماسی را هاشمی رفسنجانی می داند، كما اینكه چندی قبل نیز حسین مرعشی رییس دفتر هاشمی در دوران سازندگی، در گفتگویی تاكید كرد این مشی در سیاست خارجی نخستین بار در دولت سازندگی بنیان گذاشته شد و بعد از آن محمد خاتمی بود كه آن را ادامه داد.
نوشته شده در تاریخ جمعه 13 اردیبهشت 1392 توسط جلال رنجبران(خادم الشهدا)

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic