وبلاگ شخصی 'خادم الشهدا' جلال رنجبران
تقدیم به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله(ع) و شهدای هشت سال دفاع مقدس

http://s1.picofile.com/file/7106174408/%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7_%D8%A8%DB%8C%D9%86_%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%B1%D9%85%DB%8C%D9%86.jpg

مسلمانان و بالاخص شیعیان در ماه محرم و صفر، به عزاداری و سوگواری مشغول اند. عزاداری که همان برپایی مراسم عزا و روضه خوانی در بکاء، ضجه و تباکی بر اهل بیت علیهم السلام است در مصرف فرهنگی زندگی شیعیان حضور پررنگی دارد، بطوریکه معمولا این سوال مطرح می شود که آیا زندگی شیعیان منجر به افسردگی می شود؟ تفریح و شادی و نشاط چه جایگاهی در زندگی عزاداران دارد؟
مسلمانان و بالاخص شیعیان در ماه محرم و صفر، به عزاداری و سوگواری مشغول اند. عزاداری که همان برپایی مراسم عزا و روضه خوانی در بکاء، ضجه و تباکی بر اهل بیت علیهم السلام است در مصرف فرهنگی زندگی شیعیان حضور پررنگی دارد، بطوریکه معمولا این سوال مطرح می شود که آیا زندگی شیعیان منجر به افسردگی می شود؟ تفریح و شادی و نشاط چه جایگاهی در زندگی عزاداران دارد؟
در پاسخ به این مسئله لازم است از یک طرف به معنای تفریح و شادی توجه و از طرف دیگر معیارهای زندگی توحیدی و حیات طیبه را شناسایی کرد تا جایگاه عزاداری و رابطه آن با شادی و تفریح را دریابیم.
خوشی، حالتی روحی است که تمدد اعصاب، نشاط درونی و آرامش را بهمراه دارد. جامعه شناسان و فرهنگ شناسان معمولا در کنار پرداختن به مقوله سرگرمی و تفریح به مفهوم اوقات فراغت هم عنایت ویژه ای داشته اند. اوقات فراغت به زمانی گویند که فرد از کارهای روزمره و وظایفش فارغ شده و وقت بی مشغله ای برای او بوجود آمده که برنامه ریزان فرهنگی بدنبال پر کردن این وقت هستند تا نه تنها استراحتی برای شخص فراهم آمده باشد بلکه با سرگرمی بتوان یک سرخوشی زود گذری برای او فراهم کرد. در ادبیات دینی به این سرخوشی زود گذر لهو و لعب گفته می شود. راغب در مفردات لَعْب را بمعنى بازى می داند که از ریشه لُعَاب بمعنی بزاق و آب دهان گرفته شده است، فعل آن- لَعَبَ یَلْعَبُ لَعْباً- است یعنى بزاق دهانش جارى شد، امّا- لَعِبَ فلان- با كسره حرف (ع) در موقعى است كه كسى كارى را بدون قصد و هدف و مقصد صحیحى انجام دهد.(المفردات فی غریب القرآن، ص 741)
همین معنی مراد آیات قرآن کریم نیز می باشد. « وَ ما هذِهِ الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوانُ لَوْ كانُوا یَعْلَمُونَ» (العنكبوت/ 94) یعنى (زندگى دنیا اگر بدون هدفى متعالى برگزار شود صرفا بازیچه و كار بیهوده‏اى بیش نیست) و آیه «وَ ذَرِ الَّذِینَ اتَّخَذُوا دِینَهُمْ لَعِباً وَ لَهْواً وَغَرَّتْهُمُ الْحَیَاةُ الدُّنْیَا...» (انعام/ 70) واژه‏هاى- لعب- لهو- لغو- كه غالبا آنها را بیهوده معنى می كنند از مترادفاتى است كه هر كدام معانى لطیف و دقیقى مخصوص بخود دارد در آیه فوق- لعبا و لهوا- با هم بكار رفته تمام آیه اشاره به كیفر و فرجام كار كفر- پیشگان است می گوید: (اى پیامبر كسانى كه دین و روش زندگانى خود را بازیچه و هوسرانى می دانند دنیا فریبشان داده و مغرورشان نموده است به آنها یادآورى كن كه هر كس عاقبت به عمل خویش گرفتار می شود و هیچكس را بغیر از خداوند نه یاوری است و نه شفاعت کننده ای!...)


ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 آذر 1391 توسط جلال رنجبران(خادم الشهدا)

به نقل از سوفوس، اخیرا کاربران فیس‌بوک به‌ وسیله صفحه اخبار و یا از طریق دعوت‌نامه‌ای از جانب دوستان خود و یا از طریق ایمیل‌های به ظاهر ارسال شده از فیس‌بوک؛ لینکی را دریافت کرده‌اند که به آن‌ها پیشنهاد تعویض رنگ صفحه اصلی پروفایلشان را می‌دهد.

بنا‌به گزارش سوفوس از آنجایی که بسیاری از کاربران این شبکه‌ اجتماعی از رنگ یک‌دست آبی آن خسته شده‌اند، بر روی لینک ارسالی کلیک کرده و موجب پخش این *اسکمر می‌شوند. آمار رو به افزایش تعداد این قربانیان نا‌آگاه، درآمدهای خوبی را برای این هکرها به دنبال داشته است.

هنگامی که کاربر بر روی لینک کلیک می‌کند، تا قبل از بالا آمدن صفحه اصلی تغییر رنگ؛ به چند صفحه دیگر ارجاع داده می‌شود. پس از بالا آمدن این صفحه آلوده به اسکم در کمال تعجب خواهد دید که تیک قبول این تغییر رنگ از قبل برای او زده شده است.ادامه مطلب
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 12 آذر 1391 توسط جلال رنجبران(خادم الشهدا)

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic